mgr Luiza Zelwowiec
Od kilkunastu lat pracuję z osobami borykającymi się z problemem nadwagi i otyłości oraz chorobami dietozależnymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy hiperlipidemia. Coraz częściej w moim gabinecie pojawiają się również osoby z chorobami nowotworowymi czy autoimmunologicznymi. Nie brakuje również kobiet ciężarnych i tych, które poprzez zdrowe żywienie chcą odpowiednio przygotować się do ciąży.
Wykształcenie zdobyłam na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na wydziale Dietetyki. Cały czas staram się rozszerzać i uaktualniać wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych.
Promuję indywidualne podejście do każdego pacjenta. Planując program żywienia uwzględniam preferencje smakowe, zdolności kulinarne oraz zasób czasu i funduszy danej osoby. Moim głównym celem jest ukazanie nowego sposobu myślenia na temat jedzenia, gotowania i żywności oraz kształtowanie zdolności wsłuchiwania się w swój organizm.
Konsultacja dietetyczna przeznaczona jest dla:
- osób chcących zadbać o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd
- osób z nadwagą lub otyłością
- osób z niedożywieniem
- dzieci zdrowych i chorych
- kobiet przygotowujących się do ciąży, ciężarnych oraz matek karmiących
- osób stosujących dietę wegetariańską lub wegańską
- sportowców
- osób w trakcie choroby nowotworowej lub po przebytej chorobie nowotworowej
- osób cierpiących na choroby ściśle powiązane z dietą (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, celiakia, choroby wrzodowe, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby nerek, wątroby i jelit, choroby krążenia, osteoporoza)
Konsultacja wstępna (około 45-60 minut)
Konsultacja wstępna obejmuje:
- szczegółowy wywiad zdrowotny (przebyte choroby, zażywane leki)
- wywiad żywieniowy (dotychczasowy sposób odżywiania, upodobania kulinarne, tryb życia)
- analizę wyników badań diagnostycznych (morfologia, lipidogram itp.)
- pomiary antropometryczne (masa ciała, obwody ciała, zawartość tłuszczu i masy beztłuszczowej w ciele)
- ocenę dotychczasowego sposobu żywienia i wskazanie błędów
- ustalanie ogólnych zaleceń dietetycznych i ramowego planu żywieniowego
- w ciągu 2-3 dni po konsultacji wstępnej pacjent otrzymuje indywidualnie dobrane zestawy posiłków i szczegółowe zalecenia
Dzięki takiej konsultacji dana osoba już od momentu wyjścia z gabinetu będzie mogła zacząć wdrażanie prawidłowych zachowań żywieniowych.
Konsultacja kontrolna (około 20-30 minut)
Konsultacja kontrolna obejmuje:
- monitorowanie efektów kuracji,
- wyjaśnianie bieżących problemów i wątpliwości związanych z wdrażaniem indywidualnego programu żywienia oraz wprowadzanie ewentualnych modyfikacji
- dodatkowo na każdej konsultacji dana osoba otrzymuje nowe przepisy kulinarne (dobrane pod względem wartości odżywczej i preferencji) oraz materiały ułatwiające wprowadzanie nowych zachowań żywieniowych. Wizyty kontrolne są również niecenioną pomocą we wzmacnianiu motywacji do wdrażania prawidłowych nawyków
Co warto zabrać na konsultację wstępną?
- wyniki badań z ostatnich 6 miesięcy (morfologia, glukoza na czczo, insulina na czczo lipidogram- cholesterol całkowity, HDL i LDL, TG, enzymy wątrobowe, TSH)
- listę przyjmowanych leków i suplementów diety (witaminy, minerały, środki odchudzające)
- swój 3-dniowy jadłospis (w tym 2 dni powszednie i 1 dzień wolny od pracy)